O mužskej inkontinencii

Mužská inkontinencia

 

Inkontinencia moču má zvyčajne závažný dopad na spoločenský život a celkovú pohodu človeka. Ak ju nechávame neliečenú, môže narúšať naše bežné aktivity počas dňa a človeka postupne dostávať mimo bežného spoločenského života. Pritom existujú riešenia, ktoré pomáhajú zvládať tento problém a zaradiť sa späť do plnohodnotného života.

 

Inkontinencia je medicínsky termín, ktorý môžeme vo všeobecnosti definovať ako stratu schopnosti vedome udržať moč, a tak určovať okamih vyprázdnenia močového mechúra. Ide teda o nechcený mimovoľný únik moču, spôsobený stratou schopnosti vôľovo moč zadržiavať.  Inkontinencia predstavuje zdravotný i hygienický problém. Táto téma je navyše tak intímna a chúlostivá, že nie je bežné pre človeka sa o nej otvorene rozprávať.

Preto podľa zdravotníckych štatistík len jeden pacient z piatich vyhľadá odbornú pomoc lekára.

 

V závislosti od toho, aké príznaky inkontinencie sa u človeka  bežne objavujú rozpoznávame aj rôzne typy inkontinencie. V praxi sa najčastejšie stretávame so stresovou(49%), urgentnou(22%) a zmiešanou(29%) inkontinenciou.1

 

Pri stresovej inkontinencii, ktorá je najrozšírenejšia dochádza k mimovoľnému úniku moču, ktorý je spojený s fyzickou aktivitou ako napríklad beh, skákanie, stúpanie hore schodmi, zdvíhanie ťažších predmetov, kašeľ, kýchanie, smiech….

V prípade urgentnej inkontinencie pociťujeme silný a náhly pocit nutkania na močenie, ktorý nevieme vôľou ovládať. Tieto situácie prichádzajú neočakávane, náhle a potreba je niekedy tak silná, že nie je čas vyhľadať najbližšiu toaletu...

Ak sa objavujú príznaky oboch typov, stresovej aj urgentnej, ide o zmiešanú inkontinenciu.

Ďaľším typom je reflexná inkontinencia, ktorá sa často objavuje už v mladšom veku keďže je spôsobená neurologickým ochorením alebo je dôsledkom úrazu, pri ktorom bola poškodená miecha či mozog. V tomto prípade ide o reflex mechúra, ktorý sa vyprázdňuje automaticky, mimovoľne, bez možnosti ho ovládať.

Inkontinencia z pretekania močového mechúra sa prejavuje pocitom nevyprázdneného močového mechúra. Opakovane máte nutkanie ísť močiť, no vyprázdnenie je nedostatočné. Síce močeniu venujete dostatok času, cítite že mechúr stále nie je prázdny, no viac to nejde…

 

Príčiny vzniku ťažkostí s únikom moču môžu byť u každého rôzne. Treba nabrať odvahu a  porozprávať sa o vašej situácii priamo s odborníkom. Pomôže odhaliť nielen príčiny vzniku ale odporučí aj vhodný postup k ich odstráneniu, či zmierneniu.

 

Bez ohľadu na typ a príčiny vzniku inkontinencie pacienti hľadajú riešenie, ktoré je spoľahlivé (bez “nehôd” na verejnosti), ľahko a jednoducho aplikovateľné a dostatočne diskrétne.

Takýmto riešením pre zvládanie mužskej inkontinencie môže byť tzv. kondómová drenáž –systém urinálnych kondómov a zberných vreciek na moč.  V tomto systéme je úlohou urinálneho kondómu zachytávať moč a odvádzať ho cez napojenú hadičku do zberného vrecka, kde sa moč zbiera až do doby, kedy je potrebné vrecko vyprázdniť.

Urinálne kondómy  sú buď samolepiace – lepiace médium je nanesené na vnútornej strane kondómu, alebo s oddeleným lepiacim prúžkom, vyrobené z latexu, alebo zo silikónového materiálu. Pri výbere správnej veľkosti kondómu je potrebné dobre odmerať priemer penisu. V rámci služieb zákazníckeho centra Coloplast je možné získať vzorky kondómov rôznych veľkostí, vyskúšať ich a vybrať si tú správnu veľkosť. Stačí zavolať na bezplatnú infolinku Coloplast.

Zberné vrecká na moč sú druhou neoddeliteľnou súčasťou systému kondómovej drenáže. Pripájajú sa hadičkou so špeciálnou spojkou k urinálnemu kondómu a tvoria spolu uzavretý systém. Nedochádza tak k úniku moču, ani k úniku žiadneho pachu. Vrecká  majú rôzny objem – od 350 ml (pre ľahký stupeň inkontinencie), cez 500ml, 750ml až po 1500 ml. Bývajú rozdelené na tzv. "denné" a "nočné" vrecká - podľa toho v ktorej časti dňa ich má užívateľ používať. Tie denné majú nižšiu kapacitu (do 750 ml)Nosia sa väčšinou  pripevnené upínacím pásikom na lýtku. Lekár môže pacientovi predpísať max. 20 kusov zberných denných vreciek na mesiac. Nočné zberné vrecká majú vyššiu kapacitu (1500ml) a u  ležiaceho pacienta sa používajú zavesené na posteli pomocou špeciálneho plastového držiaka. Zo zdravotného poistenia má pacient nárok na 10ks nočných vreciek za mesiac. Lekár - urológ mu teda môže na mesiac predpísať 20ks denných vreciek a 10ks nočných vreciek, ktoré bude pacient vzájomne kombinovať.  Na spodku vrecka je výpustný klip, pomocou ktorého je možné moč vypustiť do toalety (alebo na inom vhodnom mieste na záhrade, v prírode a pod.). Jedno vrecko tak možno použiť opakovane. Pred ďalším použitím nie je potrebné vrecko sterilizovať, preplachovať dezinfekčným roztokom a pod.

Kondómová drenáž je riešenie, ktoré sa len pomaly dostáva do povedomia zdravotníkov aj užívateľov, pretože inkontinencia sa zvykla spájať hlavne s použitím plienok, vložiek či iných absorbčných pomôcok. Tieto však majú svoje limity a aj niektoré nevýhody. Často ich používanie spôsobuje plienkovú dermatitídu, niekedy plienkové nohavičky pod oblečením jednoducho „nejde ukryť“... A niekedy sa pri nich uplatní aj nežiadúci psychologický aspekt – „Chlap v najlepších rokoch a nosí plienky ako batoľa“... Kondómová drenáž môže byť vhodnou alternatívou riešenia aj týchto problémov.

Coloplast Slovakia s.r.o.

Galvaniho 15/C

831 04 Bratislava

Bezplatná infolinka 0800 159 159
Distribúcia

JOLLY JOKER, a.s.

Ďumbierska 3, 831 01 Bratislava

Tel./Fax: 02/54777586

www.jolly-joker.sk
Zásielková služba

Versus JJ, s. r. o.

Stromová 38, 833 18 Bratislava

Pacientske organizácie:

Republiková špecifická organizácia SZTP ťažko telesne postihnutých a vozíčkarov

Ľ. Okánika 6a, 949 01 Nitra

www.vozickari.sk
Slovenská spoločnosť

pre spina bifida a hydrocefalus

SNP 14, 919 04 Smolenice

Slovenský zväz sclerosis multiplex

K. Čulena 12, 917 01 Trnava

www.szsm.sk