Tu nájdete odpovede na 10 najčastejšie sa vyskytujúcich otázok v súvislosti s katetrizáciou:
1. "Koľko katétrov na mesiac mi môže lekár predpísať? "
Urológ, ktorý Vám naordinuje katetrizáciu ako metódu liečby pri poruche vyprázdňovania močového mechúra rozhodne, ako často v priebehu dňa sa máte cievkovať. Štandardne je to 4 - 6 krát za deň. Na mesiac Vám môže predpísať 120 ks katétrov, ak však potrebujete viac (napr. 180ks ), musíte ešte absolvovať urodynamické vyšetrenie. Až na základe neho Vám zdravotná poisťovňa môže schváliť vyšší počet, ako 120 ks katétrov mesačne.
2. "Ktorý lekár mi môže predpisovať katétre?"
Prvú dávku katétrov Vám predpíše urológ prípadne gynekológ - špecialista, ktorý Vás na katetrizáciu nastavil. On Vám určí, koľkokrát za deň sa máte cievkovať a aj interval, kedy máte prísť na ďalšiu kontrolu. Katétre Vám predpíše buď na jeden mesiac, alebo až na tri. Katétre Vám môže na odporúčanie urológa (gynekológa) predpísať aj Váš obvodný lekár - bude ich predpisovať na kód lekára špecialistu.
3. "Môžem si pri katetrizácii zaviesť do močových ciest nejakú infekciu?"
Čistá intermitentná katetrizácia vykonávaná správne, signifikantne vedie k zníženiu početnosti výskytu infekcií dolných močových ciest. Je jednou z metód liečby a prevencie, ktoré vedú k zníženiu rizika vzniku infekcií močových ciest. Samozrejme všetko za predpokladu, že katetrizácia je vykonávaná správne a dodržiavajú sa všetky podmienky hygieny. Pri nedodržaní techniky cievkovania, predpísaného počtu cievkovaní za deň a hygienických pravidiel je možné naopak podporiť vznik infekcie močových ciest. Niekoľko základných pravidiel, ktoré treba dodržiavať: neznižovať si svojvoľne počet cievkovaní za deň, neobmedzovať svoj pitný režim, pred cievkovaním si umyť ruky teplou vodou a mydlom, katétre nepoužívať opakovane ale len jednorazovo, pri katetrizácii sa nedotýkať rukami tej časti katétra, ktorá sa zavádza do močovej rúry.
4. "Ako mám po cievkovaní zlikvidovať použité katétre, prípadne vrecká na zber moču?"
Jednorazové močové katétre sú vyrobené z plastu, rovnako ako aj vrecká na zber moču. Po cievkovaní ich môžete likvidovať ako bežné plasty. Z vreciek samozrejme treba pred separáciou vyliať moč a prípadne ich prepláchnuť vodou.
5. "Môže mi katetrizácia pomôcť vrátiť sa plnohodnotne do života? "
Áno, je to jeden z jej hlavných cieľov. Katetrizácia v podstate simuluje prirodzené močenie, teda vyprázdňovanie močového mechúra tak, ako by fungoval keby bol úplne zdravý. Keď sa naučíte dobre cievkovať a príjmete túto metódu do Vášho každodenného života ako niečo prirodzené a bežné, budete môcť žiť plnohodnotný život bez strachu z problémov s močením a z uroinfekcií. Pravidelná dobre zvládnutá katetrizácia Vám umožní plnohodnotne pracovať, chodiť do spoločnosti, byť sebestačnejší a nezávislejší a zvládať aj náročnejšie aktivity, šport. Pritom nemusíte nijako obmedzovať svoj prirodzený pitný režim.
6. "Je možnosť, aby mi pomôcky pre katetrizáciu doručovali priamo domov? "
Áno, je taká možnosť a je to veľmi dobré riešenie v prípade že máte zhoršenú mobilitu, prípadne si chcete zjednodušiť postup, ako sa dostať k pomôckam.... Niektoré výdajne zdravotníckych pomôcok ponúkajú tzv. zásielkovú službu - zdravotné pomôcky Vám doručí kuriér priamo domov na adresu. Túto možnosť si treba overiť vo výdajni, kde si katétre vyzdvihujete. V Bratislave je napr. výdajňa Versus, ktorá takúto službu poskytuje v rámci celého Slovenska a sú na ňu veľmi pozitívne referencie. Kontakt môžete nájsť na týchto stránkach ..
7. "Môže mi lekár predpísať vždy len jeden typ katétrov?"
Nie, lekár Vám môže predpísať na mesiac aj viacej typov katétrov - napríklad kombináciu štandardných katétrov SpeediCath a SpeediCath Compact Set s vreckom na cestovanie a katertizovanie sa mimo domu... Lekár musí ale dodržať celkový mesačný limit - množstvo katétrov, ktoré je stanovené zo zdravotného poistenia... Napríklad ak máte nárok na 120 ks katétrov mesačne, môže Vám lekár predpísať 90 ks SpeediCath Standard a k tomu 30ks SpeediCath Compact Set.
8. "Ovplyvní katetrizácia negatívne môj sexuálny život?"
Nie, čistá intermitentná katetrizácia len veľmi zriedkavo prekáža v sexuálnych aktivitách, na rozdiel od zavedeného permanentného katétra. Naopak, vo viacerých ohľadoch môže zlepšiť sexuálny život a priniesť pocit väčšej slobody. Veľmi jednoduché a osvedčené pravidlo je vyprázdniť si močový mechúr tesne pred pohlavným stykom. Predídete tak nechceným únikom moču pri sexe.
9. "Musím pri katetrizácii nejako obmedziť príjem tekutín, aby som sa nemusel katetrizovať tak často? Čo ak mi nebude dávka 120ks katétrov na mesiac stačiť?"
Ak sa začínate cievkovať, odporúča sa kontrolovať si množstvo vycievkovaného moču. Môžete to robiť tak, že katéter prepojíte s vreckom na zber moču, prípadne použijete set katétra s vreckom. Po cievkovaní na stupnici vrecka odčítate množstvo vycievkovaného moču. Malo by sa pohybovať okolo 400 - 450 ml/ jedno cievkovanie. Zdravý človek vymočí denne 1600 - 2000ml moču, ak sa cievkujete tak by ste tiež mali dosahovať túto hodnotu. Denná produkcia moču by u Vás nemala klesnúť pod 1 200ml. Preto neobmedzujte pitný režim a prijímajte denne dostatok tekutín. Nejedná sa len o tekutiny v nápojoch, ale aj v polievke, ovocí a ďalších potravinách. Bežne by ste mali prijať 2 000ml tekutín denne. Netreba sa však ani zbytočne "prelievať" vodou z fľaše - všetkého nadmieru škodí. Ak Vám opakovane vznikne situácia, že Vám predpísaný počet katétrov 120 ks na mesiac nestačí - obráťte sa na svojho urológa alebo gynekológa. Môže Vám na základe ďalšieho vyšetrenia zvýšiť počet katétrov na mesiac až na 180ks. S týmto navýšením však musí súhlasiť Vaša zdravotná poisťovňa.
10. "Čo ak mám viac otázok k tejto téme?"
To je len dobre. Človek musí byť aktívny a veľa sa pýtať, len tak sa mnohé dozvie. Neexistuje hlúpa otázka. Konzultovať môžete so svojim odborným lekárom, alebo zdravotnou sestrou, prípadne sa obrátiť na bezplatnú infolinku spoločnosti Coloplast (a to aj v prípade, že nepoužívate pomôcky spoločnosti Coloplast). Zdravotné sestry sú pripravené na telefóne zodpovedať Vaše otázky.
Alebo môžete napísať svoju otázku tu: